This quiz has been specially coined for IBPS CLERK Mains and Syndicate PO Exams. Attempt and analyze your preparation so far!
Bank PO/Clerk  07
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
Click below to start your quiz. Good Luck and comment your scores below!
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Not categorized 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
A train runs at a speed of 50 km per hour. The distance between any two stations is 120 km and the train stops at each station for 6 minutes. Find the time taken by the train to cover 640 km.
Correct
Incorrect

Question 2 of 10
2. Question
A shopkeeper sold an article at a gain of 18%. If the selling price is decreased by Rs. 1955, there would have been a loss of 5%. Find the cost of the price of the article.
Correct
Let, the cost price of the article be Rs. x.
Selling price of the article at 18% gain = 1.18x
Selling price of the article at 5% loss = 0.95x
According to question,
1.18x – 0.95x = 1955
=> 0.23x = 1955
=> x = 8500
Therefore, the cost price of the article is Rs. 8500
Hence, option d.
Incorrect
Let, the cost price of the article be Rs. x.
Selling price of the article at 18% gain = 1.18x
Selling price of the article at 5% loss = 0.95x
According to question,
1.18x – 0.95x = 1955
=> 0.23x = 1955
=> x = 8500
Therefore, the cost price of the article is Rs. 8500
Hence, option d.

Question 3 of 10
3. Question
Seven persons are standing in a row such that the person with the highest weight is standing in the middle of the row. The average weight of first 4 persons standing from the left is 58 kg and the average weight of first 4 persons standing from the right is 60 kg. Find the weight of the middle person, if the average weight of all the persons excluding the middle person is 55 kg.
Correct
Since, the person with the highest weight is standing in the middle of the row, his position will be 4^{th} from either side of the row.
The total weight of 4 persons from left = 58 × 4 = 232 kg
The total weight of 4 persons from right = 60 × 4 = 240 kg
The total weight of all persons excluding the middle person who has the highest weight = 55 × 6 = 330 kg
Highest weight = (232 + 240 – 330) ÷ 2 = 71 kg
Hence, option a.
Incorrect
Since, the person with the highest weight is standing in the middle of the row, his position will be 4^{th} from either side of the row.
The total weight of 4 persons from left = 58 × 4 = 232 kg
The total weight of 4 persons from right = 60 × 4 = 240 kg
The total weight of all persons excluding the middle person who has the highest weight = 55 × 6 = 330 kg
Highest weight = (232 + 240 – 330) ÷ 2 = 71 kg
Hence, option a.

Question 4 of 10
4. Question
Sonu, Monu and Chunnu enter into a partnership. Sonu initially invests Rs. 4 lakhs and adds another Rs. 1 lakhs after two years, Monu initially invests Rs. 8 lakhs and withdraws Rs. 4 lakhs after 1 year and Chunnu invests Rs. 6 lakhs and add another Rs. 2 lakhs after three years. In what ratio should the profits be divided at the end of four years?
Correct
The ratio investments of Sonu :Monu : Chunnu = (4 × 2 + 5 × 2) : (8 × 1 + 4 × 3) : (6 × 3 + 8 × 1)
= 18 : 20 : 26
= 9 : 10 : 13
Hence, option e.
Incorrect
The ratio investments of Sonu :Monu : Chunnu = (4 × 2 + 5 × 2) : (8 × 1 + 4 × 3) : (6 × 3 + 8 × 1)
= 18 : 20 : 26
= 9 : 10 : 13
Hence, option e.

Question 5 of 10
5. Question
Pipe X and pipe Y can fill a tank individually in 45 minutes and 60 minutes, respectively. Both pipes are opened together. After 20 minutes, it was found that only 2/3^{rd} of the tank was full due to leakage. If the leakage developed after 5 minutes of the opening of both pipes then, find the time taken to empty the full tank by the leakage alone if pipes X and Y both were closed.
Correct
Incorrect

Question 6 of 10
6. Question
What will come in place of the question mark (?) in the following series?
42, 53, 31, 64, ?, 75
Correct
The series follows the pattern:
42 + 11 = 53,
53 – 22 = 31,
31 + 33 = 64,
64 – 44 = 20,
20 + 55 = 75.
Hence, option b.
Incorrect
The series follows the pattern:
42 + 11 = 53,
53 – 22 = 31,
31 + 33 = 64,
64 – 44 = 20,
20 + 55 = 75.
Hence, option b.

Question 7 of 10
7. Question
What will come in place of the question mark (?) in the following series?
47, 72, 121, 202, 323, ?
Correct
The series follows the pattern:
47 + 5^{2} = 72,
72 + 7^{2} = 121,
121 + 9^{2} = 202,
202 + 11^{2} = 323,
323 + 13^{2} = 492.
Hence, option d.
Incorrect
The series follows the pattern:
47 + 5^{2} = 72,
72 + 7^{2} = 121,
121 + 9^{2} = 202,
202 + 11^{2} = 323,
323 + 13^{2} = 492.
Hence, option d.

Question 8 of 10
8. Question
What will come in place of the question mark (?) in the following series?
4, 36, 18, 162, ?, 1296
Correct
The series follows the pattern:
4 × 9 = 36,
36 – 18 = 18,
18 × 9 = 162,
162 – 18 = 144,
144 × 9 = 1296.
Hence, option b.
Incorrect
The series follows the pattern:
4 × 9 = 36,
36 – 18 = 18,
18 × 9 = 162,
162 – 18 = 144,
144 × 9 = 1296.
Hence, option b.

Question 9 of 10
9. Question
Abhishek and Baibhav together can complete a work in 8 days while Abhishek, Baibhav and Chand together can complete the work in 6 days. Find the time taken to complete the work, if Baibhav and Chand work together.
Statement I: Baibhav is 50% less efficient than Chand.
Statement II: Efficiency of Abhishek and Baibhav is in the ratio of 5: 1, respectively.
Correct
Statement I:
Let the total work be LCM of (8 and 6) = 24 units
Number of units completed by Abhishek and Baibhav together in one day = 3 units
Number of units completed by Abhishek, Baibhav and Chand together in one day = 4 units
Number of units completed by Chand in one day = 4 – 3 = 1 unit
Baibhav is 50% less efficient than Chand.
So, number of units completed by Baibhav in one day = 0.5 unit
Required time taken = 24 ÷ 1.5 = 16 days
Statement I alone is sufficient to answer the question.
Statement II:
Let the total work be LCM of (8 and 6) = 24 units
Number of units completed by Abhishek and Baibhav together in one day = 3 units
Number of units completed by Abhishek, Baibhav and Chand together in one day = 4 units
Number of units completed by Chand in one day = 4 – 3 = 1 unit
Ratio of efficiency of Abhishek and Baibhav = 5 : 1
Let, number of units of work completed by Abhishek and Baibhav be 5x and x, respectively.
=>5x + x = 3
=>6x = 3
=>x = 0.5
So, number of units completed by Baibhav in one day = 0.5 units
Required time taken = 24 ÷ 1.5 = 16 days
Statement II alone is sufficient to answer the question.
Hence, option c.
Incorrect
Statement I:
Let the total work be LCM of (8 and 6) = 24 units
Number of units completed by Abhishek and Baibhav together in one day = 3 units
Number of units completed by Abhishek, Baibhav and Chand together in one day = 4 units
Number of units completed by Chand in one day = 4 – 3 = 1 unit
Baibhav is 50% less efficient than Chand.
So, number of units completed by Baibhav in one day = 0.5 unit
Required time taken = 24 ÷ 1.5 = 16 days
Statement I alone is sufficient to answer the question.
Statement II:
Let the total work be LCM of (8 and 6) = 24 units
Number of units completed by Abhishek and Baibhav together in one day = 3 units
Number of units completed by Abhishek, Baibhav and Chand together in one day = 4 units
Number of units completed by Chand in one day = 4 – 3 = 1 unit
Ratio of efficiency of Abhishek and Baibhav = 5 : 1
Let, number of units of work completed by Abhishek and Baibhav be 5x and x, respectively.
=>5x + x = 3
=>6x = 3
=>x = 0.5
So, number of units completed by Baibhav in one day = 0.5 units
Required time taken = 24 ÷ 1.5 = 16 days
Statement II alone is sufficient to answer the question.
Hence, option c.

Question 10 of 10
10. Question
A box contains total 10 balls of red, blue and black colour only. What is the probability that if we randomly select 4 balls, at least 3 of them would be of red colour?
Statement I: The number of black and red balls is equal and the number of blue balls is onefifth of the total number of balls.
Statement II: Number of red balls is 2 more than number of blue balls.
Correct
Incorrect
Free Mock Tests for the upcoming exams